O archivu

O čem je


Texty z tohoto archivu chtějí přispět k vyjasňování a upřesňování materiálních zájmů všech, kdo dnes nemají takové majetky, které by je uživily, a proto jsou nuceni se nechávat najímat na práci. Tedy především pro ty pracující, kteří se nesmířili s životními podmínkami, v nichž jsou nuceni žít. Archiv má snahu být teoretickým průvodcem od drobného kolektivního vzdoru na pracovišti až po historický politický cíl třídy pracujících.   V rámci česko-slovenského jazykového prostředí archiv zprostředkovává texty mapující kapitalismus, jeho praktiky, jeho fungování na nejrůznějších úrovních a především ve střetu  s lidmi najímanými k práci. Z pohledu zájmů pracující třídy se zabývá například genderovými vztahy, morálkou, historickým popisem proletářských hnutí, kulturou, životním prostředím, kritikou demokracie,… na pranýři je tu zkrátka celá buržoazní civilizace. Přináší i významné historické debaty v moderním proletářském revolučním hnutí.

Zaměřuje se na nejprogresivnější snahy i na slabiny proletariátu v konkrétních třídních konfliktech, přičemž se snaží respektovat historický kontext i vývoj společnosti. Jsou zde zveřejňovány agitační materiály, analýzy, zobecnění a závěry z minulých bojů ze zdrojů hnutí samotného (nikoli akademických zdrojů), které je možné, úměrně dané situaci, využít při společném hájení našich zájmů. Případný rozvoj střetu mezi třídami pak může při svém prohloubení nakonec vyústit ve zrušení našeho postavení (pouhé pracovní síly) a tím i celé třídní společnosti a směnných vztahů, tedy v komunismus.  

Coby poučení do budoucna jsou zde kriticky pojednány i strategie o společenskou změnu, které se při rozchodu s kapitálem neosvědčily nebo kolektivní útočnou sílu pracujících pouze oslabují. Hnutí zaměřená na jeden sociální problém, například feminismus nebo antifašismus, radikální levicový reformismus (tradiční sociální demokracie, leninismus, trockismus, anarchosyndikalismus, stalinismus, maoismus…), nevládní i parlamentní politici nebo prorežimní odboráři totiž pouze usměrňují sociální napětí k obraně jedné podoby kapitalistické diktatury proti druhé, „menšího zla“ proti „většímu“ nebo k boji za kapitalismus s lidskou tváří. Opakující se negativní historická zkušenost pracující třídy tedy tvoří mantinely pro zařazování soudobých textů: odmítáme zde umisťovat teorii socialismu v jedné zemi, i postoje, podle nichž se zájmy pracujících  mají  upozadit ve prospěch lidových front, národních a partyzánských bloků; či jakékoliv postoje politické a odborové mezitřídní kolaborace. Není zde místo pro nacionalismus, osobnostní ani voličské politikaření, odmítnuty jsou perspektivy sebeobětování se proletářů v konkurenci mezi kapitalisty. Odmítána je i rozkladná parlamentní cesta, tedy buržoazní demokracie, k socialismu. Preferujeme zde slovník, který se vyhýbá oportunistickému zvěcnělému vnímání vztahů mezi lidmi. Přínos každého textu je posuzován individuálně.  

Archiv čerpá z historicky nejlepších pokusů proletariátu o rozchod (teoretický i praktický) s kapitálem bez ohledu na to, zda se sami tito proletáři označovali jako anarchisté nebo marxisté (určující je obsah jednání samotných aktérů v praxi). Jsou zde však umístěny i velice podnětné texty v nichž se vyskytují současně i pro nás nepřijatelná tvrzení a jsou zde i autoři, kteří zastávají v jiných svých dílech reakční postoje – přítomnost jejich jména tu však nemá být reklamou na jejich další mizerné pozice. Budou zde tudíž umístěny pouze do doby, než je nahradí jiná kvalitativně lepší komunistická analýza. Do té doby bude archiv zatížen tímto nesourodým kompromisem.  

Nejsou zde umisťovány biografie pakliže se přínosným způsobem nedotýkají dobových konfliktů a událostí. Vítány jsou texty zevnitř hnutí pracujících nikoli akademická produkce pokroucená formalismem. Nechceme tu zatěžovat čtenáře naivní omezeností jednotlivých zkušeností, spekulativním idealismem či teoriemi středního dosahu, které jsou otevřeny manipulacím vládnoucí ideologie.   Archiv využívá zdrojů různorodých autorů a autorek s cílem zprostředkovat vhled do událostí a polemik, z nichž vzešlo a kterými se zabývá současné komunistické hnutí.

Třeba tyto informace poslouží jako odrazový můstek k vytvoření jednotné kritiky kapitalismu. Snad budou závěry z těchto textů používány pro argumentaci v dalších diskusích a v polemikách s dalšími texty za účelem, aby se pak společné prohlubování poznatků odrazilo v naší praxi. Archiv však nemá ambici plnit roli politické organizace.  

V době, kdy se z mnoha stran neustále dovídáme o historii panovnických rodů a o životních příbězích bohatých podnikatelů, chce archiv mimo jiné napomoci oživit povědomí o historických zkušenostech z proletářských bojů proti kapitálu.  

Zájmy pracující třídy na prvním místě!




Tip: Jak si zorganizovat četbu >zde<


 Vyhledávání a stahování


Archiv je seřazen abecedně podle příjmení autorů nebo názvů autorských kolektivů v sekci Abecední seznam nebo jsou (již ne všechny) texty seřazeny tematicky v sekci s názvem Tematický seznam (viz menu v záhlaví hlavní stránky tohoto webu). Hnutí v sekci ,,tematického seznamu“ jsou pro snazší orientaci převážně seřazena podle územních celků, v nichž se objevila, i přesto, že konkrétní boje často překračují státní hranice.


Část zde umístěných textů je ve formátu pdf. Většina z nich je však ve formátu odt, pro jehož otevření potřebuješ mít nainstalován OpenOffice nebo LibreOffice. V MS Wordu ho lze otevřít pomocí Open ODF. Oba dva programy si můžeš stáhnout zdarma na jejich domovských stránkách OpenOffice nebo LibreOffice. Některé texty jsou současně ve formátu odt i pdf a tudíž jsou umístěny vedle sebe. Na velké soubory je odkazováno do jiných úložišť kvůli omezené kapacitě archivu. Texty, u nichž byly provedeny korektury, jsou odlišeny tak, že mezi formátem textu a jeho názvem je umístěno podtržítko (např. Aufheben.2001.Intifada_odt).


Texty jsou upraveny do podoby pro tisk, přičemž z některých textů byly odstraněny jen ty nejzjevnější chyby. V případě, že nalezneš v nějakém textu chybu, tak ji prosím reportuj na e-mail: proletarchiv@yahoo.com. Ne všechny texty totiž prošly korekturami a také formát odt není univerzálním formátem. Z tohoto důvodu možná budeš muset po otevření upravit formátování textu. Do budoucna se tedy bude tento velmi jednoduchý archiv snažit zlepšovat také po technické stránce.

Tip: Bezpečnost na internetu >zde<, >zde<,>zde< a >zde<

Novinky


Na začátku sekce Abecední seznam je umístěn výčet (,,Novinky“) nově přidaných textů a témat v archivu. Seznam nově umístěných textů je zobrazen v podobě dvou posledních měsíců, v nichž se udály nějaké aktualizace. V ,,novinkách“ není zmiňováno umístění nových textů v tématech Tematického seznamu, ani opravy již umístěných textů, nové odkazy, ani zrušená témata v Tematickém seznamu nebo seznam odebraných textů z archivu.

 



Translate This Page

Vytvořte si ve službě Yola webové stránky zdarma